Současnost města

V roce 1945 byl obnoven Jindřichohradecký okres. Podle nového správního uspořádání k němu byly v roce 1960 připojeny zrušené okresy Třeboňský a Dačický. Obnovené a nové provozovny textilní lnářské výrobny, navazující na bohatou historii tkalcovství, nesly od roku 1950 název Jiholen. Postupně se proměňovaly na bavlnářské závody, od roku 1960 až do zrušení v roce 2008/2009 fungující pod názvem Jitka. V roce 1957 zahájil činnost strojírenský závod Lada n.p. s programem výroby šicích a pletacích strojů. Po roce 1960 byl zrekonstruován starší závod jihočeské Fruty s produkcí sirupů, lihovin, ovocných vín. Na přelomu 60. a 70. let byla vystavena velkokapacitní Jihočeská mlékárna. Díky početnému souboru unikátních stavebních a uměleckých památek bylo v roce 1961 (uvádí se i rok 1950) vyhlášeno historické jádro Jindřichova Hradce městskou památkovou rezervací.

Na bohatý spolkový život v předchozím období navázala po roce 1950 celá řada spolků a klubů. Hranice okresu přesáhla Jindřichohradecká opera, která v letech 1950-1965 nastudovala 22 premiér operních děl. Po přestávce operní představení opět pokračují od roku 1988. Bohatý kulturní a společenský život doplnily další nové tradice (od 1966) - mezinárodní soutěž mladých hudebníků Concertino Praga; v Jindřichově Hradci se každoročně pořádají koncerty laureátů. Významných úspěchů na sportovním poli dosáhli např. veslaři (Václav Chalupa a další), mezi tradiční sporty patří zejména hokej a ženská házená.

Přechod k tržním formám ekonomiky po roce 1989 uvolnil cestu k rozmachu soukromého podnikání ve stavebnictví, obchodu a službách. Postupně se obnovila větší část historického jádra města. V roce 1993, kdy se slavilo 700. výročí města, se znovu otevřely brány opraveného státního hradu a zámku. Rozšířily se unikátní gobelínové dílny, zrekonstruovaly se koželužské domky u Nežárky. K dobře prosperujícím podnikům patří Kasalova pila, která je opět ve vlastnictví rodiny Kasalovy. V roce 1991 se otevřela Fakulta managementu Jihočeské univerzity, čímž byl dán základní kámen vysokoškolskému studiu v Jindřichově Hradci. Od roku 1998 je fakulta součástí Vysoké školy ekonomické a jedná se o jedinou mimopražskou fakultu VŠE.

Město Jindřichův Hradec nabízí návštěvníkům bohaté kulturní, společenské a sportovní vyžití v nádherném prostředí historického města (galerie, prohlídky památek, koncerty a pravidelná představení opery na zámku; toulky krásnou přírodou; sportovní vyžití např. na tenisových a volejbalových kurtech; relaxaci v aquaparku; cyklotrasy; obchody, hotely, restaurace, kavárny a další).

Město však není jen městem se zachovalými památkami, může ukázat i něco z moderní architektury. A se již jedná o moderní budovu sportovní haly, zrekonstruovaný kompolex bazénu s aquaparkem, nebo přístavbu Fakulty managementu s knihovnickým a informačním centrem. Úspěchy sklidila i stavba současného domu s pečovatelskou službou, jež povstala na místě několika staších domů v centru města.

Současný Jindřichův Hradec je město bez většího průmyslu, s dochovaným souborem památek, na nějž navazují novější účelové stavby. Je to město živé, univerzitní, kulturní. Město obklopené krásnou přírodou a relativně čistějším ovzduším. Přijeďte se přesvědčit.

Statistické informace o městě
V současné době má město, včetně 9 místních částí, necelých 23.000 obyvatel. Jeho rozloha je 74,27 km2, rozkládá se na 15° východní délky a zhruba 49,1° severní šířky, ve výšce 478 m nad mořem. Je sídelním místem stejnojmenného okresu - největšího v ČR (1944 km2). Městem protéká řeka Nežárka a Hamerský potok, jedním ze symbolů města je rybník Vajgar o rozloze 49 hektarů.