Další památky a turistické zajímavosti Jindřichova Hradce

15. poledník

východní délky patří k raritám města. Je vyznačen na dlažbě u proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie, v Kostelní ulici. V přilehlém Pezionu na 15. poledníku si lze nechat vystavit certifikát za překročení poledníku. Ten sice ve skutečnosti prochází téměř o 100 metrů dál, pod Nežáreckou branou, nicméně na zážitku to téměř neubírá.

Husovy sady, městský park

Koruny mohutných kaštanů, jejichž větve zasahují až do samotného centra města, vytvářejí vstupní bránu do městského parku. Bezprostředně na Masarykovo náměstí navazují Husovy sady, uměle vysázený a pravidelně udržovaný park, který dále nad nežáreckým údolím přechází v rozsáhlý lesopark, Jakubské sady. Husovy sady byly založeny v 19. století po ničivém požáru roku 1801 a následném zbourání dvou městských bran a zasypáním hradebního příkopu. Zbytky hradeb připomíná dodnes zejména okrouhlá bašta, později klasicistně upravená, a název ulice "Na hradbách". Svůj název dostaly sady podle sochy mistra Jana Husa, která ozdobila část parku nad údolím řeky Nežárky v roce 1923. V roce 1997 se sešlo několik našich i zahraničních umělců na prvním ročníku Mezinárodního žulového sympozia. Po několik let pak jejich následovníci dostávali příležitost k zajímavé sochařské tvorbě. Pro plastiky město vyčlenilo právě příjemné prostředí městských parků. Kamenná díla autorů z celého světa se tak stala přirozenými partnery staletých stromů. U Masarykova náměstí byla také vybudována kašna s vodotryskem, druhá byla v létě 2008 umístěna nedaleko, přímo na zrekonstruovaném náměstí.

Jakubské sady

Rozlehlá stráň nad řekou Nežárkou až ke kostelíku sv. Jakuba byla až do 19. století pokryta kamenitými políčky. V sedmdesátých letech 19. století byly postupně pozemky vykoupeny a na jejich místě vysázeny nové stromy a keře. Následovalo osázení hlubokého úvozu vedoucího až ke kostelíku sv. Jakuba. V současné době mají sady rozlohu asi pěti hektarů. Oba břehy Nežárky spojuje Naxerova lávka z roku 1884, pojmenovaná po významném starostovi města. Nedaleko od Naxerovy lávky se v areálu sportoviště nachází památný strom - stará, rozvětvená vrba. Z Jakubských sadů lze pohodlně dojít nebo dojet na kole až na jindřichohradecké letiště.

Hvězdárna prof. Františka Nušla

Na základě aktivit astronomického kroužku, založeného roku 1953, byla postavena a v roce 1961 otevřena hvězdárna. Dříve daleko za městem, dnes na okraji sídliště Hvězdárna lze každé úterý a pátek ve večerních hodinách pozorovat zajímavé jevy na noční obloze. Pro pozorování fotosféry Slunce je otevřeno i každé úterý a pátek odpoledne. Hvězdárna nabízí pořady pro školní mládež i veřejnost, pozorování Slunce i noční oblohy, pozorování sluneční fotosféry a proměnných hvězd. Exkurze mimo návštěvní dobu jsou možné po objednání.

Kontakt:

» adresa: sídliště Hvězdárna
» tel.: +420 384 322 564, 606 633 439
» web: hvezdarnajh.nuabi.cz

Víceúčelová hala

Jedním z moderních přírůstků do rodiny jindřichohradeckých staveb se stala víceúčelová hala, postavená v areálu Tyršova stadionu během roku 2002. Jeden z nejmodernějších sportovních stánků na jihu Čech má výšku 12 metrů a pojme až 1500 diváků. V její blízkosti se nachází zimní stadion. Hala se využívá nejen pro sportovní utkání, ale např. i pro koncerty populární hudby.

Kontakt:

» adresa: U Stadionu 1137
» tel.: +420 602 427 491
» web: www.sportrelaxjh.hy.cz

Letiště

I Jindřichův Hradec má vlastní letiště. Nachází se na západním okraji města, z hlavní silnice směrem ku Praze k němu uhýbá krátká komunikace. Druhá přístupová cesta vede kousek od kostela sv. Jakuba kolem rybníků zvaných "Polívky" po červené turistické značce a zároveň cyklotrase. V nabídce nechybí vyhlídkové lety motorovými i bezmotorovými letadly, letecké fotografování, výcvik pilotů motorových, bezmotorových a ultralehkých letadel, parašutistický výcvik či seskoky padákem. Každoročně se na letišti pořádá také mistrovství v letecké akrobacii. Letiště také poskytuje možnost ubytování a to nejen nejen pilotům a posádkám letadel. K dispozici jsou 4 pokoje o celkové kapacitě 15 lůžek, v areálu letiště se nachází Air-penzion.

Kontakt:

» adresa: Aeroklub Jindřichův Hradec
» tel.: +420 384 321 009, 604 618 066
» e-mail: akjh@letani.cz
» web: www.letistejh.cz

Město likérů

Ano, i tak je možné s trochou nadsázky nazvat Jindřichův Hradec, vždyť dobře známý tuzemský rum s plachetnicí pochází právě odsud. Ale nejenom rum, nyní již zvaný "tuzemák", se stáčí v likérce Fruko Schulz. Také mnoho dalších alkoholických i nealkoholických nápojů a likérů nejrůznějších příchutí je vyráběno právě zde. Není to však jediná likérka v Jindřichově Hradci. Svými výrobky je známá také firma "Hill's Liguere", vyrábějící množství nejrůznějších likérů a alkoholických nápojů.

Kontakt - Fruko-Schulz:

» adresa: Jiráskovo předměstí, prodejna Komenského ulice
» tel.: +420 384 361 246
» web: www.fruko.cz

Kontakt - Hill's Liquere:

» adresa: Mlýnská 21 a Dobrovského 197
» tel.: +420 384 321 096, +420 602 653 623
» web: www.hillsabsinth.cz

Pro prohlídku města doporučuji využít služeb průvodce.